جدید ترین ها

آشنایی با پنلهای اپراتوری HMI (بخش دوم)

آشنایی با پنلهای اپراتوری HMI (بخش دوم)

در بخش اول با مفهوم پنلهای اپراتوری و نقش مهم آن در راهبرد و تنظیم یک سیستم اتوماتیک آشنا شدید در ادامه میخواهیم نحوه کار یک HMI را به زبان ساده بررسی نماییم. در قطعات اتوماسیون صنعتی از قبیل پی ال سی ویا HMI بخشهای مختلفی وجود دارند که سخت افزار سیستم نام دارند. سخت افزار در واقع به مجموعه بردهای الکترونیکی و متعلقات موجود در این قطعات گفته میشود. از جمله این بخشها به CPU، حافظه دائمی ROM، حافظه موقت RAM و پورتهای ارتباطی مانند USB و RS232 و سایر پورتهای استاندارد میتوان اشاره نمود. جهت اجرای برنامه در یک کنترلر، پردازشگر مرکزی خط به خط برنامه را در منطق دیجیتالی اجرا مینماید. برنامه نوشته شده توسط کاربر پس از تبدیل به کدهای قابل پردازش در حافظه مربوطه ذخیره شده و سپس پردازشگر برنامه را خط به خط استخراج و پس از محاسبه نتایج عملیات منطقی را در حافظه دیگری ثبت مینماید.این روش در تمامی کنترل کننده های منطقی یکسان میباشد. بسته به اینکه خانه های حافظه از چند بیت تشکیل شده و در هر بار استخراج برنامه چند بیت وارد پردازشگر میشود سرعتهای متفاوت حاصل میگردد. برای مثال پردازشگرهای رایانه و یا تلفنهای همراه هوشمند در مدلهای 32،16، و 64 بیتی در بازار به فروش میرسند.علاوه بر برنامه در حال اجرا مقادیر عددی و یا حروف نیز در برنامه وارد و خارج میشوند که این مقادیر در خانه های حافظه با تعداد بیتهای مشخص و آدرسهای گوناگون ثبت میگردند. به این خانه ها که مربوط به ورود و خروج اطلاعات متغیر میباشند ثبات و یا رجیستر میگوییم. رجیسترها بسته به نوع سخت افزار میتوانند 8، 16، 32 و یا 64 بیتی باشند. برای روشن شدن موضوع فرض کنید برنامه یک کنترلر ضرب عدد A در B باشد. این عملیات به این صورت در پردازشگر وارد میشود.
بارگذاری عدد A در حافظه موقت یا آکومولاتور
ضرب مقدار آکومولاتور در عدد B
بارگذاری حاصلضرب در آکومولاتور
پردازشگر اعداد A و B را از رجیسترهای مربوطه برداشته و در حافظه موقت خود ذخیره مینماید و مقادیر این رجیسترها توسط کاربر مشخص میگردد.
با این مقدمه به نحوه ارتباط بین یک پی ال سی و HMI بازگشت مینماییم.برای مثال دمای یک نقطه توسط سنسور مربوطه خوانده شده و به پی ال سی به عنوان یک ورودی متصل شده است. این مقدار آنالوگ توسط کارتهای آنالوگ به مقادیر دیجیتال تبدیل شده و در رجیستر خاصی ذخیره میشود. آدرس این رجیستر توسط برنامه نویس مشخص میگردد. برای مثال رجیستر در آدرس 50 و با نماد D50 در برنامه آورده شده است. حال میخواهیم این مقدار دما در HMI و در یک کادر نمایش داده شود.
برای اجرای این مهم در ابتدا باید PLC و HMI به گونه ای به هم متصل شوند تا امکان دسترسی به رجیسترهای هر یک مهیا گردد. برای این کار از پروتکلهای مختلفی استفاده میشود که برای مثال از پروتکل RS485 استفاده مینماییم. در سخت افزار هر کدام از قطعات مذکور پورت RS485 تعبیه شده است که پس از اتصال ارتباط مربوطه، هر یک امکان دسترسی به رجیسترهای دیگری را خواهد داشت.پس از برقراری ارتباط کافیست یک کادر در HMI ایجاد نماییم و نوع کادر را متناسب با مقدار استاندارد آنالوگ تعریف نماییم. در این حالت عدد دما به صورت موازی توسط PLC خوانده و در HMI نمایش داده میشود.
این امکان به صورت دو طرفه پس از برقراری ارتباط سخت افزاری به وجود می آید. برای مثال کاربر میتواند عددی را در HMI به عنوان دمای مطلوب و مورد نظر ثبت نماید که باید به یک آدرس و رجیستر از PLC منسوب نماید. مثلا D51، حال در برنامه PLC برنامه نویس میداند که دمای مطلوب در D51 ثبت شده و باید دمای نقطه مورد نظر که قبلا در D50 خوانده شده در اطراف دمای مطلوب که در D51 توسط اپراتور ثبت شده کنترل گردد.
برای ارتباط بین قطعات هوشمند و اشتراک مقادیر، استانداردهای ارتباطی گوناگونی از قبیل RS232,RS485,RS422,USB و همچنین استانداردهای شبکه های صنعتی مانند: profibus, CAN bus, BAC net,interanet نیز همین نقش را ایفا مینمایند.
در مباحث بعدی مروری اجمالی بر پروتکلهای ارتباطی بین انواع سخت افزار و مثالهای مربوطه خواهیم داشت. در صورت نیاز به مطالب فنی دیگر و یا سئوالات احتمالی با ما مکاتبه نمایید.

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>