جدید ترین ها

آشنایی با پنلهای اپراتوری HMI

آشنايي با طرز کار و انواع پنلهاي اپراتوري (HMI)
با توجه به کثرت استفاده از پنلهاي اپراتوري در انواع دستگاهها و خطوط توليد بر آن شديم تا جهت آشنايي بيشتر خوانندگان و مخاطبان محترم اشاره اي به اين قطعات و نحوه کار آنها داشته باشيم.
در بدو پيدايش سيستمهاي کنترل که مشتمل بر مدارات رله و کنتاکتوري بود جهت کار اپرتور ، از شاسيهاي مختلف استفاده ميشد که همچنان اين روال در حال استفاده ميباشد. براي مثال جهت حرکت بخشي از دستگاه اپراتور با فشار شاسي مربوطه اين کار را انجام ميدهد در عين حال براي نمايش نحوه عملکرد دستگاه و اطلاع اپراتور از وضعيتهاي گوناگون از چراغهاي سيگنال با رنگهاي مختلف استفاده ميشود.
استفاده از شاسي و لامپ با توجه به دو وضعيتي بودن اين قطعات تنها براي کميتهاي دو وضعيتي مناسب ميباشد منظور از دو وضعيتي بودن يک شاسي و يا يک لامپ يعني اينکه يا روشن است يا خاموش و حالت ديگري را براي ما نميتواند نمايش دهد. در مورد کميتهاي پيوسته يا آنالوگ که در آموزش PLC شرح داده شد مانند دماي محيط و يا فشار، يک لامپ ساده نميتواند شرايط را براي اپراتور مشخص نمايد و بايد از قطعات ديگري نظير دماسنج استفاده نماييم. در دستگاهها معمولا از مانومتر يا نمايشگرهاي عقربه اي استفاده ميگرديد و جهت تنظيم يک کميت پيوسته نيز اپراتور از قطعاتي مانند مقاومت متغير (ولوم) و يا شيرهاي دستي قابل تنظيم استفاده مي نمود. با پيشرفت علم الکترونيک و استفاده از کنترل کننده هاي قابل برنامه نويسي(PLC) نياز به تجهيزات مربوط به نمايش شرايط و يا تنظيم پارامترهاي مورد نياز که قبلا توسط لامپها و يا نمايشگرهاي مدرج انجام ميشد کاملا احساس ميشد.
براي اين منظور از دستگاهي به نام HMI که اختصار کلمات Human Machine Interface ميباشد استفاده شد. کار اين تجهيز همانگونه که از معاني کلمات مشخص است واسطه بين شخص و دستگاه ميباشد. کليه دستورات از همين طريق به دستگاه داده شده و وضعيت دستگاه نيز از همين تجهيز به اپراتور نمايش داده ميشود. در نسلهاي ابتدايي، HMI ها تنها قادر به نمايش حروف بودند و وضعيتهاي گوناگون دستگاه توسط نمايش حروف به اپراتور اعلام و دستورات نيز با تايپ حروف مربوطه به ماشين داده ميشد. در اين نسل تنها از کاراکترها و حروف استفاده و براي تايپ از يک صفحه کليد استفاده ميشد. با ظهور اين تجهيز، اپراتور ميتوانست تنها با استفاده از يک وسيله دستگاه راتنظيم و از مشکلات آن با اطلاع شود درصورتيکه قبلا بايستي از چندين شاسي، ولوم، شيرهاي دستي قابل تنظيم استفاده مينمود و ضمنا کليه لامپها و آلارمهاي مربوط به وضعيت دستگاه را نيز دائما پایش مینمود که با توجه به خطای اپراتور مشکلات فراوانی بوجود می آمد.

پنلهای اپراتوری HMI

آشنایی با پنلهای اپراتوری HMI

مشکل نبود عناصر گرافيکي و رنگهاي گوناگون از نبود تکنولوژي در توليد صفحات استفاده شده در HMI ها سرچشمه ميگرفت. در ابتداي پيدايش پنلهای کنترل، تنها اعداد نمایش و ثبت میشد و در نسلهای ابتدایی جهت نمایش اعداد از 7 بخشيها (7-segment) جهت نمایش اعداد استفاده ميشد و صفحات تنها قادر به نمايش اعداد بودند. پس از چندي استفاده از صفحات LCD با قابليت نمايش اعداد و حروف رواج يافت و بالطبع اين تکنولوژي روي ساخت HMI ها نيز
تاثيرگذار بود. با رشد تکنولوژي و رواج صفحات رنگي، HMI هايي روانه بازار شدند که علاوه بر نمايش حروف و اعداد قابليت نمايش عناصر گرافيکي نظير اشکال هندسي با رنگهاي مختلف را نيز داشتند و در حال حاضر علاوه بر نمايش بيش از 16 ميليون رنگ اين صفحات به صورت لمسي قابليتهاي بيشماري را در ساخت HMI ها بوجود آورده اند.
برخی از این قابلیتها عبارتند از: امکان اتصال سریع کامپیوتر جهت برنامه نویسی، امکان اتصال به شبکه و یا اینترنت، امکانات بی سیم جهت ارسال اطلاعات و یا امکان اعلام صوتی وضعیتهای گوناگون از طریق شبکه موبایل به اپراتور و امکان اشتراک گذاری صفحات بین چند HMI.
صرفنظر از امکانات بصري و گرافيکي ذکر شده در ادامه به روش کار HMI ها و چگونگي برقراري ارتباط آنها با کنترل کننده منطقي دستگاه و يا يک سيستم اتوماتيک خواهيم پرداخت.

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*