جدید ترین ها

آموزش برنامه نویسی PLC برای کاربران مبتدی (بخش پنجم)

آموزش برنامه نویسی PLC برای کاربران مبتدی

در حل مثال قبلی و در برنامه از دستور OUT استفاده شده است. در این دستور مادامی که شرایط قید شده برقرار باشد دستور فعال کردن خروجی برقرار و به محض خاموش شدن هر یک از عناصر سری دستوری در خروجی ظاهر نمیشود. بنابراین برای نوشتن برنامه مثال قبلی این دستور مناسب نبوده و باید خروجی مربوط به فعال کردن جک پرس رو به پایین و بالا تا رسیدن به سنسور انتهای جک فعال بماند. برای این امر از یک فلیپ فلاپ RS استفاده میشود. در شکل زیر جدول خروجی این فلیپ فلاپ آورده شده است. به محض فعال شدن پایه SET فعال شده و تا زمانی که پایه RESET تحریک نشود خروجی فعال میماند. در صورت فعال شدن هر دو پایه، RESET نسبت به SET ارجحیت داشته و خروجی غیر فعال میگردد.

آموزش برنامه نویسی پی ال سی برای کاربران مبتدی

آموزش برنامه نویسی PLC برای کاربران مبتدی

با استفاده از فلیپ فلاپ RS برنامه PLC مثال قبلی را در قالب LADDER و STL به شکل زیر پیاده سازی میگردد.

برنامه نویسی plc

برنامه نویسی پی ال سی

با توجه به برنامه فوق در صورت بالا بودن جک پرس و فعال بودن سنسور و فشار شاسی شروع، خروجی Q0.0 فعال شده و پرس رو به پایین حرکت میکند در میانه راه سنسور بالا و شاسی غیر فعال هستند ولی خروجی Q0.0 تا رسیدن به سنسور پایین فعال میماند. به محض فعال شدن سنسور پایین و با توجه به فعال بودن Q0.0 در یک لحظه خروجی Q0.1 فعال و Q0.0 غیر فعال میشود. جک رو به بالا آمده و با توجه به فعال ماندن Q0.1 حرکت خود را تا رسیدن به سنسور بالا و فعال شدن پایه RESET ادامه میدهد. در این زمان خط SET فلیپ فلاپ اول دو ورودی فعال دارد( I0.0 و I0.1) به محض فشار شاسی شروع سیکل حرکت جک تکرار میشود. در زیر برنامه فوق به زبان STL بازنویسی شده است.

آموزش برنامه نویسی plc,

برنامه نویسی plc

انتشار توسط 8 تم

6 نظر

 1. مهندس علی سهرابی

  متشکرم حتما ادامه خواهیم داد.

 2. سلام
  میشه چند مثال کاربردی همراه با توضیح برام ایمیل کنید
  با تشکر

 3. سری آموزشی تان واقعا مفید بود و دنبال خواهم کرد ضمن تشکر از زحمات حضرتعالی میشه یه لینک بدید که آخرین نسخه نرم افزار زبان های برنامه نویسی plc رو بشه دانلود کرد..

  • مهندس علی سهرابی

   با سلام
   برای هر plc نرم افزار متفاوتی تعریف شده که شما در ابتدا باید نوع plc رو مشخص کنید.
   با سپاس از توجه شما

   • با تشکر از حسن توجه شما .
    من یه سایت برا دانلود نرم افزار SIMATIC Step7 پیدا کردم .اگه از دوستان کسی نیاز داشته باشه میتونه ازش دانلود کنه و استفاده کنه.
    ممنون.
    http://www.nonlinear.ir/step7

   • با سلام ممنون از سایت بسیار خوب و مطالب مفیدتون.
    برای plc s7 1200 از چه برنامه ای استفاده میشود؟ این plc چه تفاوتهایی با نوع 3000 دارد و چه محدودیتهایی در مورد تعداد لاجیکهای مورد استفاده دارد؟
    ممنون میشم لطف بفرمایید و به سوالات پاسخ دهید.اگر براتون مقدور هست لطفا برام ایمیل کنید
    با تشکر.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*