جدید ترین ها

آموزش برنامه نویسی PLC برای کاربران مبتدی (بخش سوم)

آموزش برنامه نویسی PLC برای کاربران مبتدی (بخش سوم)

برای شروع برنامه نویسی PLC بهتر است به چند نکته توجه داشته باشید. به خاطر داشته باشید شما باید به جای ماشین فکر کنید و منطق برنامه نویسی شما به شکلی باشد که همه خواستهای مورد نظر بدون مشکلات ایمنی و در نظر گرفتن شرایط ناخواسته اجرا شود و کمترین حجم برنامه را شامل شود. ممکن است برنامه PLC دو برنامه نویس کار مشابهی را انجام دهد ولی مسلما برنامه ای بهتر است که حجم کمتری را شامل شود و یا به طور خلاصه برنامه و منطق آن باید جامع و مختصر باشد.

در ابتدای تولید PLC ها کارخانجات مختلف از زبانهای مختلفی برای برنامه نویسی تولیدات خود استفاده میکردند. با زیاد شدن سازندگان PLC و تنوع برنامه های مربوطه سازمان استاندارد الکترونیک جهانی(IEEE) سازندگان PLC را موظف به یکسان سازی برنامه های مربوط به تولیداتشان نمود. هر سازنده موظف است امکان برنامه نویسی به زبانهای زیر را برای PLC تولیدی خود ایجاد نماید. زبانهای استاندارد برنامه نویسی PLC عبارتند از :

زبان LADDER یا روش نردبانی: در این روش ورودی و خروجیها و یا هر بیت دو وضعیتی به صورت کنتاکتهای بسته و باز مشخص میشوند و اعمال منطقی بین ورودی و خروجیها مطابق منطق سیمی به یکدیگر متصل میشوند. حاصل هر عمل در خروجی که به صورت یک کویل نمایش داده میشود ظاهر میگردد. برای مثال اگر بخواهیم دو ورودی I0.0 و I0.1 را به صورت I0.0&I0.1 نمایش دهیم به شکل زیر نمایش داده میشود و برای اجرای (یا) منطقی به شکل موازی کنتاکتها را متصل مینماییم. در شکل جدول هر رابطه و نحوه اتصال دو ورودی نمایش داده شده است.

آموزش plc

آموزش برنامه نویسی plc

 

انتشار توسط 8 تم

3 نظر

  1. از نحوه آموزش رضایت دارم.

  2. سلام. با تشکر از مطالب خوبی که ارائه دادین.
    اگه امکان داره در مورد زبان ladder بیشتر توضیح بدین، خیلی نیاز به یادگیری این زبان دارم.
    جواب درخواستم رو اگه به ایمیلم خبر بدین که چک کنم ممنون میشم چون سایت رو فراموش میکنم چک کنم.
    با تشکر از مطالب خوبی که ارائه دادین.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*