دسته‌بندی نشده

پلی اورتان چیست؟

polyurethane 6

پلی یورتان ترموپلاستیک تی پی یو:
ترموپلاستیک پلی یورتان یک الاستومر ترموپلاستیک است که قابلیت پردازش ذوب با انعطاف پذیری بسیار عالی دارد. این پلیمر بسیار کاربردی به دلیل سهولت پردازش فوق العاده بالا و همچنین استحکام و دوام بسیار خوبی که دارد، به عنوان یک عملکرد همه کاره به شمار می آید

پلی یورتان ترموپلاستیک :

تعداد زیادی از ترکیبات فیزیکی و شیمیایی را برای سخت ترین برنامه ها مانند خودرو ، سیم و کابل ، فیلم های قابل تنفس برای اوقات فراغت ، پوشش های ورزشی و پارچه ای ، فیلم های غیر زرد و غیر قابل زرد و غیره فراهم می کند.
این خواص بین ویژگی های پلاستیک و لاستیک است. به لطف ماهیت ترموپلاستیکی که دارد ،مزایای مختلفی نسبت به سایر الاستومرها دارد که نمی توانند با آنها مطابقت داشته باشند ، مانند:

1.مقاومت کششی عالی

2.افزایش طول در هنگام شکست

3.ظرفیت تحمل بارخوب

 خصوصیات تی پی یو مقاومت در برابر سایش ، قابلیت رنگ پذیری ، مقاومت در برابر ضربه زیاد و انعطاف پذیری در دمای پایین می تواند افزایش یابد و این ترکیب همچنین مقاومت خوبی در برابر سوخت و روغن و ویژگی های جریان مذاب بالا را نشان می دهد. علاوه بر این ، ترموپلاستیک پلی یورتان یکی از عوامل برجسته ترکیبات پلیمری است. تی پی یو هنگامی که به پلی وینیل کلراید اضافه می شود مجموعه فشرده سازی ، مقاومت در برابر سایش و انعطاف پذیری در دمای پایین را بهبود می بخشد.

 

 

ویژگی های ترموپلاستیک پلی یورتان :

1.کفش- زیره کفش ورزشی

2.شیلنگ هیدرولیک

3.مهروموم هیدرولیک

4.رافت های بادی

5.اسکیت های درون خطی

6.رسانه مغناطیسی

7.صفحه های استخراج

8.محصولات ورزشی

9.کمربند رانندگی

10.آسترشیلنگ آتش نشانی

11.پوشش های سیم و کابل

ثابت شده است که ترکیب مواد پلیمری یک روش مفید برای افزایش خواص مواد و یا توسعه مواد با عملکرد مطلوب و یک روش مقرون به صرفه تر برای تولید مواد جدید نسبت به روش های تولید سنتی است.

الاستومرهای پلی یورتان ترموپلاستیک با انواع پلیمرها مخلوط میشوند تا به خصوصیات متفاوت یا بهتری دست یابند و به عنوان اصلاح کننده برای سایر مواد ترموپلاستیک استفاده میشوند.
این ترکیبات در کاربردهای فنی با نیاز به عملکرد بالا از اهمیت بیشتری برخوردار می شوند.

معایب ترموپلاستیک پلی یورتان :

1.نیاز به شرایط خاص تولید از طریق همه روش ها دارد

2.چرخه عمر برخی از نمرات کوتاه است

3.هزینه مواد در مقایسه با برخی از آنالوگ ها (مانند پی وی سی) بالاتراست

4.نیاز به کنترل مقدار آب قبل از پردازش دارد

5.کلیر تی پی یو برگشت ناپذیر زرد میشود

 

چرا ممکن است تی پی یو زرد شود؟

موارد شفاف سیلیکون و تی پی یو در اثر قرار گرفتن در معرض گرما ، نور و برخی مواد شیمیایی به مرور زمان به دلیل واکنش های شیمیایی می توانند زرد شوند. متأسفانه ، این روند فرسودگی برای چنین موادی کاملاً متداول است و هنگامی که رنگ آنها تغییر کرد ، دیگر نمی توان آن را تمیز کرد

آیا تی پی یو حاوی لاتکس است؟

بسیاری از کالاهایی که با پوست شما تماس دارند ، از جمله لباس یا وسایل ورزشی، حاوی لاتکس یک لاستیک طبیعی مشتق شده است این می تواند باعث حساسیت و سوزش پوست شود (همچنین حساسیت بیش از حد نیز نامیده می شود) ، که باعث می شود برخی از مردم سوال کنند که آیا تی پی یو ممکن است حاوی لاتکس باشد یا خیر..

 تی پی یو یک پلی اورتان ترموپلاستیک است و فاقد هیچ گونه عاملی مانند مرکاپتو بنزوتیازول ، تیرام و کاربامات (که در لاتکس یافت می شوند و باعث تحریک پوست می شوند) یا پروتئین های لاتکس (که پوست از لاتکس جذب می کند) هست. لاستیک تی پی یو یک نوع مصنوعی است ، بنابراین هیچ ربطی به لاتکس ندارد. اگر به برخی از ترکیبات مصنوعی که در مخلوط تی پی یو  خاص استفاده می شوند حساس هستید ، هنوز می تواند باعث ایجاد حساسیت شود.

 

 

 

 

.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *